اهرام

عجایب هفتگانه قدیم | بخش اول

عجایب جهان هستی

به گزارش حلی نیوز ؛ بناها و اماکن بسیار شگفت‌انگیزی در سراسر جهان وجود دارد که برخی از آن‌ها دانش ما را از نظر تاریخی و علمی به چالش می‌کشند و ما را به فکر فرو می‌برند. برخی از بناهای عجیب موجود در دنیا، علاوه بر ظاهری متفاوت و شگفت‌انگیز، از راز‌های نهفته و داستان‌های جذابی هم برخوردارند که موجب شگفتی همه خواهد شد. این بناها که با عنوان عجایب هفتگانه جهان شناخته می‌شوند به دو گروه قدیم و جدید تقسیم می‌شوند.

جالب است بدانید که انتخاب عدد هفت برای عجایب هفت‌گانه جهان جدید و قدیم، برای آن است که یونیان این عدد را نماد کمال و فراوانی و همچنین نشانگر پنج سیاره شناخته شده دوران باستان به‌همراه خورشید و ماه می‌دانستند.

عجایب هفتگانه جهان قدیم

به هفت اثر معماری و مجسمه‌سازی دوران باستان، عجایب هفت‌گانه گفته می‌شود. نام این هفت اثر در قرن دوم قبل از میلاد توسط «انتیپاتر صیدایی» در یک کتاب ثبت شد. تمام عجایب هفت‌گانه در زمانی که نام آن‌ها در کتاب موردنظر ثبت شد، سالم بودند. هرم بزرگ جیزه، باغ‌های معلق بابل، معبد آرتمیس، تندیس زئوس، آرامگاه هالیکارناسوس، غول رودس و فانوس اسکندریه تشکیل‌دهنده عجایب هفت‌گانه جهان قدیم هستند.

۱. هرم بزرگ جیزه ؛ عجیب و پر راز و رمز

اهرام

هرم بزرگ جیزه را می‌توان به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین و منحصربه‌فردترین سازه‌های جهان، آن هم جهان باستان (۲۵۶۰ سال قبل از میلاد) معرفی کرد. ساخت هرم بزرگ جیزه به دستور خوفو یا خئوپس آغاز شد و چیزی در حدود ۲۰ سال، طول کشید.

برنامه و نتایج مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا
همچنین بخوانید

ارتفاع این هرم معادل ۱۴۶.۵ متر بوده و پوشش بیرونی هرم جیزه از سنگ آهک است؛ سنگ آهک در بازتاب نور آفتاب، نقش مهمی داشت و این مسئله باعث درخشش هرم در بیابان مصر می‌شود. مهم‌ترین مصالح مورد استفاده برای ساخت هرم جیزه را می‌توان بلوک‌های سنگی بزرگی دانست که وزن متوسط آن‌ها معادل ۲٫۵ تن است. هنگامی که سطح تجهیزات زمان ساخت هرم و کار عظیمی که انجام شده در نظر گرفته شود، واقعا مجذوب عظمت تلاش کارگرانی خواهید شد که باعث شدند نام هرم جیزه در آغاز لیست عجایب جهان قرار داشته باشد.

یکی دیگر از مسائل عجیب این هرم بزرگ مصر، قطعا سنگ گرانیت موجود در اتاق پادشاه خواهد بود که وزن آن معادل ۲۵ تا ۸۰ تن است؛ گفته می‌شود که این سنگ گرانیت از ۸۰۰ کیلومتر دورتر از مکان هرم جیزه، تهیه و حمل شده است. همچنین فضای داخل این هرم شامل بخش‌های مختلفی است که می‌توان در میان آن‌ها به اتاق ملکه، گالری بزرگ، حفره بزرگ و اتاق پادشاه اشاره کرد.

*دنیای حشرات*
همچنین بخوانید

۲. باغ‌های معلق بابل ؛ دومین عجایب هفتگانه

باغ معلق

این اثر به دستور بخت‌النصر دوم و در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده و یک هدیه از سوی او به همسرش، یعنی آمیتیس بوده است؛ همسر بخت‌النصر، شاهزاده ماد بود و پس از ازدواج به‌سمت بابل رفت؛ اما به‌دلیل تفاوت اقلیم (آب و هوای خشک بین‌النهرین) بیمار شد. در حقیقت بیماری آمیتیس به‌دلیل ترک دیار و آب‌وهوای فوق‌العاده محل تولدش بود که همین مسئله سبب شد تا بخت‌النصر به‌منظور بازگشت سلامتی آمیتیس، دستور ساخت باغ‌های معلق بابل را بدهد.

البته برخی از مورخان هم درباره وجود این باغ، تردید دارند؛ آن‌ها بر این باورند که وجود باغ‌های معلق بابل، نتیجه تخیل سربازان اسکندر مقدونی هنگام بازگشت از بابل به یونان بوده است. در حقیقت سربازان روایت‌های خود را برای هموطنان خود بیان کرده و شاعران هم از توصیف آن‌ها بهره برده و تصوراتی عجیب را به وجود آورند.

بخت‌النصر علاقه زیادی به ساخت بناهای عجیب داشت و همین مسئله هم به واقعیت داشتن باغ‌های معلق بابل، دامن می‌زند. با اینکه اطلاعات مختلفی توسط محققان پیرامون ابعاد این باغ ذکر شده، درمجموع می‌توان باغ‌های معلق بابل را یکی از باغ‌های شگفت‌انگیزی عنوان کرد که کوهی مصنوعی و سرسبز بوده است.

انتخاب رشته نهم به دهم
همچنین بخوانید

۳. معبد آرتمیسآرتمیس

از دیگر عجایب هفتگانه می توان به معبد آرتمیس اشاره کرد . معبد آرتمیس از مهم‌ترین و جذاب‌ترین عجایب هفت‌گانه قدیم است که به افتخار الهه آرتمیس و ۵۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شد. این معبد در افسوس واقع در نزدیکی شهر ازمیر ترکیه قرار دارد. معبد آرتمیس دارای ۱۲۷ ستون ۱۸ متری است که در چهار ردیف کنار هم قرار داشتند. در مرکز معبد، مجسمه ۱۵ متری آرتمیس قرار داشت که از جنس طلا و عاج ساخته شده بود. همچنین این مجسمه توسط مشعل، همواره شعله‌ور و روشن بود.

در سال ۲۶۲، معبد آرتمیس در نتیجه حمله گات‌ها ویران شد و بقایای آن هم توسط مسیحیان به نابودی کشیده شد. بقایایی که در حال حاضر از معبد مشاهده می‌شود، فقط چند قسمت جداگانه از ستون‌ها در کنار یک ستون کامل است. دوازده ستون باقی‌مانده در ایاصوفیه شهر استانبول قرار دارند و این در حالی است که محراب و سایر مجسمه‌ها هم در لندن و در موزه بریتانیا، نگه‌داری می‌شوند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − ده =