عجایب جهان

°• عجایب جهان هستی •°

عجایب جهان

اگر ۵۲۰ میلیون سال نوری از زمین دور شوید یک شبکهٔ باورنکردنی از ۱۰۰ هزار کهکشان‌ را مشاهده می‌کنید که مانند رشته‌های عصبی درهم تنیده شده‌اند.
اینجا ابرخوشه لانیاکیا یا در زبان هاوایی آسمانِ بی‌کران است و آن نقطه قرمزِ کوچک، کهکشان راه شیری و منزلگاه بیش از ۲۰۰ میلیارد ستاره است!

عجایب جهاندر هنگام مطالعه ستارگان جوان در سال ۲۰۰۶، دانشمندان ناگهان همهمه عجیبی شنیدند. اگرچه صوت در فضا منتشر نمی‌شود، اما امواج رادیویی منتشر می شوند. اما این امواج از کجا می‌آیند؟ دانشمندان فقط می دانند که این امواج متعلق به ستارگان یا پدیده های کیهانی نیستند.

عجایب جهان

وقتی به حرکت سیاره ها در کهکشان خودمان نگاه می کنید، می توانید با کمی کمک گرفتن از ریاضی و فیزیک مقدار توده های کهکشان را تایین کنید. حتی می توانید تعداد ستاره های کهکشان را حساب کرده و حجم آن ها را در بیادرید. مشکل اینجاست که هیچ دو عددی با هم تطابق ندارند:

نحوه مطالعه برای امتحانات
همچنین بخوانید

ستاره ها (و چیز های نامرئی مثل گاز و گرد) فقط ۱۰ درصد حجم کهکشان را تشکیل می دهند.

پس ۹۰ درصد بقیه کجاست؟!!

هرچه که هست، حجم دارد اما نمی درخشد. به همین خاطر به آن شیء تیره میگوییم چون هیچ واژه مناسب تری برای آن پیدا نکردیم. می دانیم که حفره های تیره، ستاره های مرده، ستاره های طرد شده، گاز سرد و ..و نیستند و آنچه که باقی میماند بسیار عجیب است. این ماده هیچ تبادل یا تشعشع الکترومگنتیک ندارد و قابل تشخیص نیست. اولین نظریه ها در باره ماده سیاه (شیء تیره) ۶۰ سال پیش مطرح شد، اما دانشمندان هیچ مدرکی برای وجود آن ارائه نداده اند.

هر نقطهٔ سفید در این تصویر نه یک ستاره، بلکه یک کهکشان است و زمین ما تنها یک سیارهٔ ناچیز در بین تریلیون‌ها سیاره در آن نقطهٔ قرمز رنگ است

…براستی ما در این هستی بیکران چه جایگاهی داریم

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − شانزده =