انتخاب رشته

انتخاب رشته نهم به دهم

شرایط انتخاب رشته نهم به دهم

بر اساس تغییراتی که در انتخاب رشته دوران متوسطه صورت گرفت، دانش آموزان پایه نهم که در مرحله انتخاب رشته می باشند باید بدانند دیگر مانند گذشته تنها به نمرات پایه نهم توجه نمی شود بلکه تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم هشتم نهم) در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همچنین ضریب درس ها برای تمامی رشته ها یکسان است. انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته در دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد، برای مثال اگر دانش آموزی رتبه لازم برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد، می بایست در گروه های فنی و یا انسانی و… دست به انتخاب بزند.

نکته ی دیگری که در پایه نهم مد نظر گرفته شده تاثیر سهمیه مناطق ایثارگران جانبازان خانواده شهدا و رزمندگان در انتخاب رشته می باشد برای مثال در یک منطقه که ۲۰۰ نفر سهمیه انتخاب رشته کنکور تجربی دارند، ممکن است حتی کسانی که معدل بالای ۱۸ را کسب کرده اند هم نتوانند این رشته را انتخاب کنند و مجبور شوند در رشته های دیگر تحصیل نمایند.

نکاتی تاثیر گذار در انتخاب رشته پایه نهم

مجموعه امتیازاتی که دانش آموز در هر یک از موارد عنوان شده زیر کسب می نماید، در نهایت هدایت تحصیلی وی را رقم می زند.

 • علایق خود دانش آموزان که ۱۰ درصد را شامل می شود.
 • نظر و مشاوره والدین که ۵ درصد را در برمی گیرد.
 • نظر معلمان تمام درس ها که ۱۰ درصد را شامل می شود.
 • نتیجه ای که دانش آموز در آزمون های مشاوره ای کسب کرده است ۳۵ درصد تاثیر گذار است.
 • نتایج عملکرد درسی دانش آموز (نمرات درسی ) که ۳۵ درصد را شامل می شود.
 • نظر مشاور تحصیلی ۱۰ درصد تاثیر گزار می باشد.
 • معرفی رشته های پایه نهم

 • انتخاب رشته علوم انسانی در پایه نهم

  دانش آموزان و یا والدین توجه داشته باشند که داشتن نقاط قوت در درس های ادبیات و عربی لازمه تحصیل در این رشته می باشد. همچنین علاقه و توانایی در درس های حفظی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. البته اکثر دانش آموزان برای فرار از درس ریاضی به رشته علوم انسانی پناه می برند، در حالی که تحصیل در رشته انسانی نیز به کسب توانایی به طور سطحی در درس های ریاضی نیازمند است.

  در هر حال کسانی که در دبیرستان در رشته علوم انسانی فارغ التحصیل می شوند می بایست به فاکتور های روابط عمومی قوی و سخنوری، حفظیات قوی و به طور کلی مهارت های ارتباطی توجه داشته و آن ها را تا حدودی کسب نمایند، چرا که رشته های دانشگاهی علوم انسانی اعم از روانشناسی، حقوق علوم اجتماعی، اقتصاد، مشاوره، مدیریت و… نیازمند دستیابی به این مهارت ها می باشد.

  شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم انسانی پایه نهم

  علاوه بر ویژگی های شخصیتی که برای علاقه مندان به رشته علوم انسانی برشمردیم، می توان گفت برخورداری از پیشینه تحصیلی در وضعیت های زیر نیز از شرایط پذیرش آن ها محسوب می گردد.

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب ۴۲ نباشد.
  • نمره زبان و ادبیات فارسی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۴ محاسبه می شود.
  • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۳ محاسبه می گردد
  • نمره درس عربی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۲ محاسبه می شود.
  • داشتن حداقل معدل ۱۴ برای تحصیل در رشته علوم انسانی الزامی است.

  انتخاب رشته علوم تجربی در پایه نهم

  رشته تجربی یکی از رشته هایی است که هم در دوران دبیرستان و هم در انتخاب رشته کنکور سراسری متقاضی بالاتری نسبت به سایر رشته ها دارد. چنانچه علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشید، باید بدانید که داشتن نقاط قوت در درس های زیست شناسی، ریاضی و شیمی برای موفقیت دانش آموز ضروری است، چرا که رشته های دانشگاهی این رشته هم مرتبط با علم زیست شیمی و ریاضی و فیزیک هستند.

  دانش اموزان این رشته باید تا حدودی به حفظیات علاقه مند بوده و کنجکاوی و اشتیاق بالایی نسبت به منابع طبیعی از خود نشان دهند. رشته تجربی بیشتر پدیده های طبیعی می پردازد، به همین خاطر نداشتن علاقه در این زمینه بعدها موجب نارضایتی دانش آموز خواهد شد. تعدادی از بهترین رشته های دانشگاهی رشته تجربی شامل پزشکی مامایی هوشبری فیزیوتراپی زیست شناسی و… می باشد.

  شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم تجربی پایه نهم

  شرایطی که لازم است علاقه مندان به انتخاب رشته تجربی داشته باشند شامل موارد زیر هستند.

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب ۴۲ نباشد.
  • نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۳ محاسبه می شود.
  • دارا بودن حداقل معدل ۱۴ برای تحصیل در رشته علوم تجربی از مهم ترین شرایط است.

  انتخاب رشته ریاضی و فیزیک در پایه نهم

  رشته ریاضی فیزیک به توانایی بالای دانش آموز در این دو درس نیازمند است. بنابراین داشتن پایه قوی در درس های ریاضی و فیزیک و همچنین شیمی برای موفقیت در این رشته لازم می باشد. دانش آموزان باید قدرت تجسمی بالایی نیز داشته باشند که دارا بودن این ویژگی در آینده کمک فراوانی به آن ها خواهد نمود. به همین خاطر توصیه می کنیم اگر در این درس ها نمرات خوبی کسب نکرده اید، رشته های دیگری را برای تحصیل انتخاب نمایید.

  شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته ریاضی و فیزیک پایه نهم 

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب ۴۲ نباشد.
  • نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۳ محاسبه می شود.
  • داشتن حداقل معدل بالای ۱۴ برای تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک

  انتخاب رشته شاخه فنی و حرفه ای در پایه نهم

  چنانچه علاقه مند به تحصیل در این شاخه می باشید لازم است بدانید که رشته فنی و حرفه ای دارای ۴ زیر گروه هنر مدیریت و خدمات صنعت و کشاورزی می باشد. با انتخاب رشته فنی و حرفه ای تقریبا می توانید به تمامی رشته های ریاضی و فیزیک در دانشگاه راه یابید. اما نکته ی قابل ملاحظه ای که وجود دارد این است که شما شانس قبولی در دانشگاه خوب و درجه یک کشور را در کارشناسی ارشد از دست می دهید. اما یکی از مزایایی که می توانیم بر شمریم این است که فارغ التحصیلان این رشته راحت تر وارد بازار کار می شوند.

  چنانچه علاقه ی خاصی به کار های عملی دارید و دوست دارید که زودتر وارد بازار کار شوید، رشته فنی و حرفه ای بهترین گزینه برای انتخاب رشته در پایه نهم می باشد. اما اگر می خواهید مدیر و یا مهندس شده و تحصیلات عالی خود را ادامه دهید، بهتر است در رشته ریاضی انتخاب رشته نموده و تحصیل نمایید. همچنین توجه داشته باشید که کسانی که در رشته فنی و حرفه ای تحصیل می کنند، کارهای عملی و خلاقانه را می توانند به خوبی انجام دهند و حتما اشتغال به مشاغل مهندسی با تحصیلات عالی برای انجام درست کارها لازم نیست.

  شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته فنی و حرفه ای پایه نهم 

  رشته های شاخه فنی و حرفه ای آموزش دهنده مهارت ها هستند و دانش آموزان علاقه مند در صورت داشتن شرایط زیر می توانند در این رشته موفقیت کسب کنند.

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب ۳۰ نباشد.
  • حداقل ۱۰ ریاضی در اول متوسطه بدون تبصره باشد.
  • دارا بودن حداقل معدل ۱۲ ضروری است.

  انتخاب رشته شاخه‌ کار و دانش در پایه نهم

  رشته های کار و دانش شباهت زیادی با رشته های فنی و حرفه ای دارند، اما در کار و دانش رشته های جزئی تر را هم می توانیم انتخاب نماییم. یکی از ویژگی های این رشته این است که برای کسب دیپلم کار و دانش حتی می توان به آموزشگاه های فنی و حرفه ای که مجوز خود را از سازمان فنی و حرفه ای دریافت کرده اند مراجعه کرده و دیپلم خود را دریافت نمایید. تفاوتی که بین رشته های فنی و حرفه ای و کار دانش وجود دارد این مسئله است که فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای راحت تر وارد بازار کار شده و درس های سخت تری نسبت به کار و دانش می گذرانند، اما واحد های کارگاهی رشته کار ودانش بیشتر می باشد.

  شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته کار و دانش پایه نهم 

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی کار و فن آوری در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب ۳۶ نباشد.
  • نمره درس ریاضی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۲ محاسبه می شود.
  • نمره درس کار و فناوری در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می شود.
  • معدل کمتر از ۱۲ نباشد.

  انتخاب رشته شاخه‌ علوم و معارف اسلامی در پایه نهم

  چنانچه علاقه مند به موضوعات و درس های عربی، فقه و تفسیر قرآن هستید، می توانید در انتخاب رشته پایه نهم، رشته علوم و معارف اسلامی را انتخاب نمایید. این رشته هم مانند علوم انسانی نیازمند توانایی در زمینه حفظیات می باشد. و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در دانشگاه های علوم و حدیث و حوزه علمیه مشغول به تحصیل شوند.

  شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته علوم و معارف اسلامی پایه نهم 

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های مطالعات اجتماعی زبان و ادبیات فارسی عربی در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب ۴۲ نباشد.
  • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۴ محاسبه می شود.
  • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می شود.
  • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۲ محاسبه می شود.
  • حداقل نمره معدل باید ۱۴ باشد.
🐱گربه های چتر باز🐈
همچنین بخوانید

 

با آرزوی موفقیت برای تک تک شما دانش آموزان عزیز.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

یک دیدگاه درباره;انتخاب رشته نهم به دهم”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 3 =