هوشتانه کیست

آیا واقعا او یک کیمایگر بوده است یا یک جادوگرد ؟!

هوشتانه یا اوستَن کیمیاگر و فیلسوف زمان هخامنشیان بود. نام دیگر او  هیوسایتانه به یونانی و هیوستانیوس به زبان مقدونی است.

او که یکی از کیمیاگران سلسلهٔ مغان به‌شمار می‌رفت، در جریان لشکرکشی خشایارشا به یونان او را همراهی کرد و در آنجا به آموزش کیمیاگری و جادوگری پرداخت. مکتب آموزشی او چنان مورد استقبال قرار گرفت که بنا به گفتهٔ پلینی، بسیاری از فیلسوفان یونان همچون فیثاغورث، امپدکلس، دموکریت و افلاطون برای مطالعهٔ آن به خارج سفر کردند، و سپس برای آموزش آن بازگشتند  وی همچنین در یونان، آموزگاری دموکریت (مبتکر نظریهٔ اتم) را بر عهده داشت

هوشتانه هخامنشی

از هوشتانه به عنوان نخستین نویسنده در جادوگری یاد می‌شود و همواره به عنوان یکی از اصلی‌ترین مراجع کیمیاگری مطرح بوده‌است و آثار بسیاری به او نسبت داده شده‌است. مردم باستان کاوش سنگ جادو (سنگی که دارندهٔ آن می‌توانست با بهره‌وری از آن فلزات را به زر تبدیل کند و با دستیابی به انوشگی عمری دراز داشته باشد، در انگلیسی: philospher’s stone) را از او می‌دانستند.

آثار به جا مانده هوشتانه  :

متأسفانه نسخه از زبان پارسی کهن از او به جای نمانده و مجموعه‌هایی که در دسترس است اغلب ترجمه‌های عربی از روی متون سریان، فارسی اوستایی و یونانی می‌باشد. لیست کتابها اوستن به نقل از کتاب تاریخ نگارشهای عربی از فؤاد سزگین عبارتند از: کتاب الجامع:

این کتاب توسط اصغر همتی در سال ۱۳۸۰ ترجمه شد

مصحف فی الصناعه الالهیه:

کتاب فی الکیمیا:

رساله فی الخواص الحروف:

کتاب علم صنعه: البته از این کتاب چیزی در دسترس نیست اما در کتاب الخواص جابر از آن نقل شده‌است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۵]
برنامه و نتایج مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا
همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − چهار =