درس

بهترین زمان برای مطالعه چه وقتی است

به گزارش INC احتمالا شما هم تجربه این را داشته‌اید که در صورت مطالعه در برخی ساعات شبانه روز، بازده بیشتری نسبت به سایر مواقع داشته‌اید. مثلا ممکن است شما ترجیح بدهید که به جای درس خواندن در صبح زود، شب ها امتحان کنید. اما سوال این است که واقعا آیا میتوان بهترین زمان برای مطالعه را پیدا کرد؟ آیا این موضوع در مورد همه افراد صدق می‌کند؟

تا به حال تحقیقات بسیاری در خصوص بهترین زمان به جهت مطالعه انجام شده است و هر محقق بنا بر تحقیقات انجام شده یک زمان مشخص و یا زمان‌های خاصی را برای مطالعه معرفی کرده‌اند.

 

اما موضوعی که می‌تواند در انتخاب ساعت مناسب برای مطالعه و درس خواندن ما را یاری کند، آگاهی از سبک های یادگیری است. برای یادگیری و مطالعه باید زمانی را انتخاب کنید که ذهن بهترین عملکرد را برای حفظ کردن و یادگیری داشته باشد، اما واقعا چه زمانی ذهن توانایی بالاتری در یادگیری دارد و می‌تواند مطالب را به یاد بسپارد؟ آیا در روز ذهن فعال‌تر است یا در شب؟ کدام زمان را برای مطالعه خود در نظر بگیریم؟

 پس چگونه بهترین زمان برای مطالعه را انتخاب کنیم؟بهترین زمان برای مطالعه 3

همان‌طور که معتقد هستیم افراد دارای سلیقه مختلف هستند و در هر موقعیت تصمیمات متفاوتی می‌گیرند به طور حتم زمان مطالعه نیز هر کس دارای عقاید مخصوص به خود هستند. برخی از افراد معتقدند در هنگام شب به خصوص در ساعات پایانی شب ذهن برای یادگیری آماده تر است در حالی که برخی دیگر اوایل صبح را بهترین زمان برای مطالعه و یادگیری انتخاب کرده‌اند.

پاسخ دهی به تمامی سوالات اشاره شده متناسب با هر شخص متفاوت است. همان‌طور که معتقد هستیم افراد دارای سلیقه مختلف هستند و در هر موقعیت تصمیمات متفاوتی می‌گیرند به طور حتم زمان مطالعه نیز هر کس دارای عقاید مخصوص به خود هستند. برخی از افراد معتقدند در هنگام شب به خصوص در ساعات پایانی شب ذهن برای یادگیری آماده تر است در حالی که برخی دیگر اوایل صبح را بهترین زمان برای مطالعه و یادگیری انتخاب کرده‌اند.

نظر محققین در خصوص بهترین زمان مطالعه در روز

افرادی که می‌گویند بهترین زمان برای مطالعه در روز است معتقد هستند که مغز در صبح سرحال بوده و هیچ‌گونه خستگی ندارد به همین دلیل توانایی یادگیری مطالب جدید را دارد و می‌تواند بدون خستگی تمامی مطالب و دروس را به درستی یاد گیرد. در واقع این دسته از افراد بهترین زمان را با آمادگی مغز و بدون خستگی آن عنوان می‌کنند.

این افراد می‌گویند از آنجایی که مغز در طول شب به خوبی استراحت کرده و خستگی ذهن رفع شده است به همین دلیل زمان صبح آمادگی بیشتری داشته و می‌تواند مطالب جدید را به خوبی فرا گیرد. بنا بر نظر این دسته از افراد هر مطلبی که در صبح فرا گرفته شود بهتر در ذهن باقی خواهد ماند به همین دلیل مطالعه در صبح را به دیگران پیشنهاد می‌کنند.

🐱گربه های چتر باز🐈
همچنین بخوانید

مطالعه در روز

برای این دسته از افراد پس از بیدار شدن در هنگام صبح و خوردن یک وعده صبحانه مغذی حال نوبت فراگیری دروس است و می‌توان با انرژی بیشتر به یادگیری مطالب جدید پرداخت. پس ما هم اگر قرار است از این استدلال پیروی کنیم، باید نخست بدانیم که برای تقویت حافظه چه بخوریم تا مغز خود را برای یادگیری آماده کرده باشیم.

از آنجایی که در طول روز محیط اطراف روشن است و نور خورشید به صورت طبیعی می‌تابد و نیازی به روشن کردن چراغ‌ها و روشنایی‌های مصنوعی نیست به همین دلیل ذهن نیز خود را هوشیار نگه داشته و علاوه بر کیفیت دید افراد می‌تواند در جهت یادگیری نیز بسیار موثر باشد.

نظر محققین در خصوص بهترین زمان مطالعه در شب

 

افرادی که معتقدند شب بهترین زمان برای مطالعه است می‌گویند از آنجایی که فرد خواننده پس از خواندن مطالب مورد نظر می‌خوابد به همین دلیل ذهن علاوه بر استراحت کردن می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای تجزیه و تحلیل و پردازش اطلاعات داشته باشد و به همین دلیل مطالبی که در شب و پیش از خوابیدن انجام شود می‌تواند در حافظه بهتر ثبت شود.

محققین همچنین معتقد هستند که این دسته از افراد می‌توانند مطالب را برای مدت زمان طولانی‌تر در ذهن نگه داشته و به همین دلیل مطالعه در این ساعت بیشتر از زمان‌های دیگر در ذهن باقی خواهد ماند. می‌توان نظریه این دسته از افراد را بدین صورت عنوان کرد که چون پس از خواندن این مطالب افراد می‌خوابند به همین دلیل اطلاعات جدیدی به حافظه وارد نخواهد شد و این امر باعث می‌شود ذهن این فرصت را پیدا کند که مطالب را پردازش کند.

مطالعه در شب

این محققین اعتقاد دارند مطالبی که بدین روش خوانده شود بهتر به خاطر سپرده شده و دیرتر و کمتر هم فراموش می‌شوند زیرا خواب به عنوان یک فرصتی برای این دسته از افراد عمل می‌کند که مطالب در حافظه کوتاه مدت برای مدت زمان بیشتری بماند. بیشتر دانشجویان و دانش آموزان نیز مطالعه پیش از خواب را به زمان صبح ترجیح می‌دهند.

بهترین مزیتی که می‌شود برای مطالعه در شب عنوان کرد سکوت و آرامشی است که این ساعت از شبانه روز دارد. در هنگام شب افراد آرام‌تر هستند و بیشتر از ساعات دیگر به تفکر می‌پردازند به همین دلیل می‌توانند از نبوغ و مهارت یادگیری خود در هنگام شب بهره‌مند شوند.

بالاخره در کدام ساعت مطالعه کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد ساعات مطالعه و یادگیری در یک فرد کاملا متفاوت از دیگری است. برخی از افراد در هنگام صبح بازدهی بالاتری برای یادگیری داشته و به همین دلیل در هنگام صبح تا ظهر که انرژی بیشتری دارند به مطالعه می‌پردازند و بازخورد بسیار خوبی را کسب می‌کنند.

در مقابل برخی از افراد توانایی یادگیری و مطالعه در طول روز را ندارند و ممکن است در اوایل شب تا اواخر شب حس مطالعه در آنها به وجود آید و در ساعات شب به مطالعه بپردازند بنابراین نمی‌توان برای تمامی افراد تنها یک ساعت مشخص را برای مطالعه اعلام کرد چون کیفیت مطالعه هر شخص بستگی به عادات روزانه او دارد.

بهترین زمان برای مطالعه
همچنین بخوانید

بهترین زمان برای مطالعه چه وقتی است

طی تحقیقاتی که محققین به تازگی انجام دادند عنوان کرده‌اند که مطالعه در ساعات بعد از ظهر یعنی در ساعات ۶:۳۰ تا ۸:۳۰ بعد از ظهر بهترین زمان برای مطالعه است. طی این تحقیقات محققین گفته‌اند که متناسب با علم جدید، انسان در هر یک از ساعات روز و شب دارای استعدادها و توانایی‌های خاصی است. طبق همین تحقیق نیز مشخص شده است که بدن انسان می‌تواند در طول شبانه روز تغییرات بسیاری را متحمل شود و در این صورت در هر ساعت یک توانایی خاص را بروز می‌دهد.

مثلا ممکن است شما در این ساعات نسبت به بقیه اوقات شبانه روز، یادآوری بهتری داشته باشید و یا مثلا درک مطلب شما در این ساعات قوی‌تر باشد.

این محققین همچنین گفتند که حافظه کوتاه مدت فرد و سرعتی که در انتقال فکری افراد وجود دارد در ساعت‌های پایانی صبح و تا اوایل بعدازظهر بیشتر از زمان‌های دیگر است. در کنار حافظه کوتاه مدت نیز ساعت ۶:۳۰ تا ۸:۳۰ بعدازظهر به عنوان بهترین زمان برای فعال شدن حافظه درازمدت عنوان شده است که همین امر موجب شده این ساعت به بهترین زمان برای مطالعه تبدیل شود.

نکات مهم برای بهترین زمان برای مطالعه در شب و روز

مطالعه در روز و شب

نکاتی که در این بخش عنوان می‌شود متناسب با تمامی افراد اهل مطالعه بوده و می‌تواند برای هر دو دسته موثر واقع شود:

یادگیری بیشتر در صبح:

سعی کنید بیشتر مطالب را در طول روز و پس از خوردن یک صبحانه مغذی و کمی استراحت شروع کنید تا مطالعه بهتری داشته باشید و مطالب را سریع‌تر یاد گیرید.

 

مرور دروس در شب:

دروسی که در طول روز مطالعه کردید در طول شب به جهت ماندگاری بیشتر در حافظه درازمدت مرور کنید تا به خوبی در ذهن بماند.

 

استراحت کافی:

یادتان باشد که قبل از شروع و پس از پایان مطالعه حتما خوب استراحت کنید تا مطالب بهتر در ذهن شما باقی بماند.

 

غذا خوردن صحیح:

پس از آنکه وعده‌های غذایی(صبحانه، ناهار و شام) را میل کردید مدت زمانی حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه استراحت کرده و سپس به مطالعه بپردازید زیرا مطالعه با شکم پر تاثیر زیادی ندارد و برخی مواقع می‌تواند موجب خواب آلودگی هنگام مطالعه شود.

دوری از مطالعه در زمان عصبانیت:

برای مطالعه حتما باید آرامش داشته باشید و با ذهنی به دور از دغدغه مشغول مطالعه شوید. بنابراین سعی کنید قبل از مطالعه از عصبانیت، ناراحتی، خشم و هیجان‌های این چنینی دوری کنید زیرا در این صورت شما هیچ‌گونه تمرکزی بر روی مطالعه نخواهید داشت.

مطالعه با تمرکز بالا:

هیچ گاه زمانی که خسته و بی حال هستید شروع به مطالعه نکنید زیرا در این صورت تمرکز کافی نداشته و هیچ مطلبی را فرا نمی‌گیرید. در مقابل زمانی که شاداب هستید و شور و اشتیاق مطالعه داشتید حتما در آن زمان به مطالعه بپردازید.

نحوه مطالعه برای امتحانات
همچنین بخوانید

مطالعه به میزان صحیح:

هیچ‌گاه بیش از اندازه مطالعه نکرده و یا کمتر از توان خود مطالعه نکنید. وقتی که در مدت زمان طولانی به مطالعه می‌پردازید ذهن پس از گذشت مدت زمانی خسته می‌شود و توانایی فراگیری مطالب جدید را نخواهد داشت و در مقابل وقتی ذهن درگیر یادگیری یک مطلب است آن را قطع نکنید زیرا در این صورت ذهن برای خواندن ادامه مطلب کنجکاو شده و به دنبال پیدا کردن پاسخ خواهد گشت.

مطالعه در زمانی مشخص:

سعی کنید در طول روز یک ساعت مشخص را برای مطالعه در نظر بگیرید و به طور منظم در همان ساعت به مطالعه بپردازید بدین صورت پس از گذشت مدت زمانی بدن به این موضوع عادت کرده و در طی یک زمان مشخص ذهن نیازمند مطالعه و تغذیه روح خواهد بود.

 

دوری از مطالعه پس از ورزش:

پس از آنکه ورزش سنگین انجام دادید مطالعه نکنید زیرا جسم در این صورت خسته بوده و نمی‌تواند با خستگی مطالعه مناسبی داشته باشد. بنابراین پس از ورزش حدود نیم ساعت استراحت کرده و پس از آنکه شاداب و سر حال شدید به مطالعه بپردازید.

 

بررسی سلامتی جسمی و روحی:

پیش از خواندن مطالب جدید باید از سلامت جسم و روح خود مطمئن شوید زیرا در صورتی که ذهن و یا جسم خسته باشد نمی‌توان مطالعه مناسبی داشت بنابراین تا زمان متعادل شدن سلامتی روح و جسم مطالعه نکنید.

بهترین زمان مطالعه برای جوانان و بزرگسالان

پیش‌تر نیز به این مورد اشاره شد که زمان مطالعه به شیوه زندگی هر شخص بستگی دارد اما طی تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده است که ذهن افراد جوان در هنگام شب فعال‌تر بوده و به همین دلیل می‌گویند مطالعه در هنگام شب برایشان مفیدتر است و می‌توانند مطالب بیشتری را فرا گیرند. البته به شرط اینکه بتوانید عواملی که موجب عدم تمرکز در نوجوانان می‌شوند را پیدا و آنها را برطرف کنید.

همچنین طی این تحقیقات گفته شده است افراد بزرگسالی که پس از گذراندن سنین جوانی مجددا به مطالعه روی آورده‌اند ترجیح می‌دهند که در طول روز به مطالعه بپردازند و در واقع یادگیری در این ساعات را ترجیح می‌دهند.

بهترین زمان مطالعه ؛ سخن پایانیمطالعه صحیح

در هر صورت فرقی نمی‌کند که شما با کدام یک از ساعات برای مطالعه راحت‌تر هستید مهم این است که در طول شبانه روز به خوبی استراحت کافی داشته باشید و به خوبی غذا بخورید و ورزش کنید. این سه مورد جزو اصلی برای یک مطالعه مناسب و خوب به شمار می‌رود و وقتی شما بدن و ذهنی سالم داشته باشید می‌توانید مطالعه بهتری را داشته باشید. همچنین می توانید برای مشاهده دیگر مقالات مربوط به مطالب درسی به اینجا مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − چهار =